Piece centralnego ogrzewania, nazywane potocznie „kopciuchami” odchodzą do lamusa. Alternatywą dla nich były wprawdzie piece gazowe, jednak decyzją Komisji Europejskiej zabroniono ich montażu.
Transformacja energetyczna nie ominie nikogo. Niezależnie od tego, czy prowadzisz gospodarstwo rolne, czy masz dom. Czy wiesz, że od 2027 roku będzie obowiązywał zakaz montowania w nowych budynkach pieców wykorzystujących paliwa kopalne? Od 2030 roku natomiast ich montaż w budynkach modernizowanych także będzie zabroniony. Jakie jest zatem rozwiązanie? Pompy ciepła! To sposób, aby tanio ogrzać mieszkanie czy dom. Nie obawiaj się kosztów, ponieważ to inwestycja, która szybko się zwróci. Spiesz się — zainteresowanie alternatywnymi źródłami ciepła nieustannie rośnie. Polska Organizacja Technologii Pomp Ciepła udostępniła informacje, według których udział pomp ciepła we wnioskach do programu „Czyste Powietrze” wzrósł z około 20% do ponad 50% w maju 2022.
Pompa ciepła, czyli ekologiczny sposób ogrzewania domu
Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które oddaje energię pozyskaną ze środowiska do instalacji centralnego ogrzewania, w tym także wody użytkowej. Pompy ciepła są ekologicznym rozwiązaniem — pozyskują aż 75% energii ze środowiska naturalnego. Montując pompę ciepła, ogrzejesz nie tylko dom, ale także przyczynisz się do ochrony środowiska (zmniejszenie emisji zanieczyszczeń przedostających się do atmosfery).
Zasada działania pompy ciepła
Pompy ciepła działają tak jak wszystkie inne tego typu urządzenia, z tą jednak różnicą, że kotły gazowe, olejowe oraz węglowe spalają paliwa kopalne, aby ogrzać budynek. Pompa ciepła, wykorzystuje energię ze środowiska, w tym także energię elektryczną (25%). Następnie przetwarza ciepło dla potrzeb instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.
Efektywność pompy ciepła — od czego zależy?
Funkcją pompy ciepła jest ogrzewanie budynku. Wiesz, że wykorzystuje się ją również do ogrzewania wody użytkowej. Efektywność urządzenia zależy także od sposobu, w jaki pozyskuje ono energię ze środowiska. Mamy w ofercie pompy ciepła powietrze-woda, które wykorzystują ciepło powietrza. Mogą one samodzielnie pracować, nawet wtedy, kiedy temperatura na dworze osiąga wartość -28 stopni Celsjusza. Z kolei latem zapewniają one ochłodę.
Pompa ciepła jest bezobsługowa. Co więcej, decydując się na nią, nie ponosisz żadnych kosztów eksploatacyjnych. Dzięki pompie ciepła możesz także zrezygnować z komina, co jest korzystne dla środowiska.
Rodzaje pomp ciepła
Oprócz pomp ciepła powietrze-woda, na rynku są dostępne również gruntowe pompy ciepła. Jak działają tego typu urządzenia? Gruntowa pompa ciepła działa dzięki kolektorom ziemnym, które odbierają ciepło z gruntu (do metra głębokości temperatura gruntu nie spada poniżej zera). Tego typu rozwiązania są stabilne, ponieważ nawet przy niskiej temperaturze na zewnątrz pompa ciepła pozostaje sprawna.
Instalacja i montaż pompy ciepła
Nie obawiaj się, że instalacja pompy ciepła jest poza Twoimi możliwościami. Nie potrzebujesz zgłoszenia ani pozwolenia na budowę urządzenia. Oczywiście istnieją także wyjątki. Pierwszy z nich dotyczy konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na obszary Natura 2000. Natomiast w drugim przypadku chodzi o prace budowlane na terenach zabytkowych, gdzie wymagane jest pozwolenie na instalację pomp ciepła. Jeśli zamierzasz zamontować pompę wodną, zgoda wodnoprawna nie jest konieczna (jeśli korzystasz z wód i ich ujęć do 30 metrów głębokości).
Dlaczego warto zainwestować w pompy ciepła?
Ogrzewanie wody użytkowej i budynku to nie jedyne korzyści instalacji pompy ciepła. Ogrzewanie gazowe niedługo będzie pieśnią przeszłości, dlatego warto postawić na alternatywne źródła ciepła. Inwestując w tego typu urządzenia, zyskujesz naprawdę wiele. Przede wszystkim:
- komfort użytkowania — pompy ciepła są bezobsługowe, zdalnie sterowane i precyzyjnie programowane; nie ponosisz także kosztów eksploatacji,
- wysoką efektywność — stosunek energii pobranej do oddanej wynosi nawet 1:6,
- łatwy montaż — nie wymaga zakładania osobnej kotłowni, instalacja nie ingeruje także w konstrukcję istniejącego budynku,
- rozwiązanie, które świetnie integruje się z instalacją fotowoltaiczną,
- bezemisyjność,
- cichą eksploatację,
- możliwość współpracy z większością już istniejących instalacji ogrzewania,
- ekologiczność.
Pompa ciepła działa z taką samą mocą przez cały rok. To świetna wiadomość, ponieważ nie musisz martwić się spadkiem lub wzrostem temperatury na dworze. Co ważne, pompę ciepła zamontujesz zarówno w starym, jak i nowym budynku. Jeśli chodzi o to pierwsze, czasem konieczna będzie termomodernizacja.
Zdecyduj się na nasze urządzenia. Owszem, taka inwestycja kosztuje. Pompa ciepła jednak szybko przyniesie Ci zyski. Możesz także skorzystać z wielu programów rządowych, które dofinansowują to przedsięwzięcie.